Home / Mobil / Nokia’nın telefonlarında stok Android mi olacak

Nokia’nın telefonlarında stok Android mi olacak

1577725

Nokia adını 2017’de bolca duyacağız. Markayı Microsoft’tan alan Finlandiyalı şirket HMD Global, önümüzdeki aylar içinde efsane Nokia ismini taşıyan yetenekli akıllı telefonları çıkarmayı planlıyor. HMD’nin CEO’su ise pazarda oldukça tanıdık bir isim olan Arto Nummela. 1994’te Nokia’ya giren Nummela, çıkaracakları telefonların “Rekabetçi” olacağını iddia ediyor.

Merakla beklenen Nokia telefonların Android işletim sistemiyle geleceğini herkes biliyor. Zaten bir sır değil. Şu zamana kadar Nokia’nın Android’te kendi özel arayüzünü mü yoksa stok Android’e yakın bir sürüm mü kullanacağı belli değildi. İlk yaklaşım Samsung TouchWiz, HTC Sense ve diğer şirketler gibi. İkinci yaklaşım ise Motorola’ya ait. Motorola, Android’in saf haline yakın, ancak içinde bir takım özel ayarlar bulunan bir halini kullandı. Birçok kişi tarafından tercih edilen uygun bir sürüm olarak kabul edildi.

Arto Nummela, geçtiğimiz günlerde Reuters’la yaptığı röportajda bazı ayrıntıları açıkça belli etmeden söyledi. HMD CEO’su Google’la bir çeşit ortaklık kurduklarını ve iş birliği yaptıklarını belirtti. Bu durum HMD’nin yazılım konusunda Google’a ulaşmış olabileceğini ve Nokia’nın Android konusunda özel bir şeyler yapabileceğini işaret ediyor.

Diğer ilginç bir ayrıntı ise Bloomberg’in raporunda saklı. Nummela, Bloomberg’e şunları söyledi:

“Nokia markası için son derece gerçek olacağız. Nokia, basitlik, kullanım kolaylığı, güven ve kalite açısından biliniyor. Bunlar şaşırtıcı endüstri tasarımı ile birlikte sunacağımız unsurlar.”

Nummela’nın sözleri, Nokia’nın telefonlarında Android’in şişirilmiş olmayan, stok haline benzer sürümünü çalıştırabileceğini gösteriyor. Yine de ifadelerin kesinlik taşımadığını belirtelim.

Nokia markası ağır bir miras yükü taşıyor ve HMD bunun farkında. Nokia telefonlar zamanında harika kameraları, uzun pil ömürleri ve unutulmaz tasarımlarıyla pazara damga vurdu. HMD ve Arto Nummela’dan beklentiler yüksek derecede.

About Emre Aklan

Check Also

Samsung Galaxy S9 ve S9+’ın ekran boyutu belli oldu

Galaxy S9’la ilgili iddialar başladı. Ekran boyutu hakkında bazı spekülasyonlar var. Samsung Galaxy S8 çıkalı dört ay olmuşken, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Tekil Kişi Ziyaret Etti