Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Twitter hesabından duyurduğu ve resmi gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliğiyle resmileşen bir dizi değişiklik yeni eğitim öğretim yılında uygulanacak.

Birkaç yıl önce daha erkene alınan okula başlama yaşı tekrardan 69 aya çıktı. Yeni yönetmelikle birlikte eylül ayı sonu itibariyle 36-68 aylık çocuklar anaokuluna, 57-68 aylık çocuklar ise ana sınıfına kayıt olabilecek. Bu durumda ilkokula başlama yaşı da 69 ay oldu fakat 66, 67 ve 68 aylık çocuklar velilerinin izni ile birlikte ilkokula kayıt olabilecek. Aynı şekilde 69, 70 ve 71 aylık çocuklar da veli talebiyle birlikte bir yıl geç kayıt olabilecek.

Tenefüsler 15 Dakika Oldu

Düzenlemeyle birlikte tenefüsler, normal eğitim yapılan okullarda en az 15 dakika ve ikili eğitim yapılan okullarda en az 10 dakika olacak şekilde güncellendi.

Bunlara ek olarak her iki dönem birer hafta şeklinde uygulanacak tatiller de “ara tatil” adıyla yönetmelikte yer aldı.

Yazardan: Ben yeni yönetmelikte yer alan “ara tatil”i destekliyorum. Üniversitenin hazırlık yılında bir haftalık ara tatil verdiklerinde herkes çok sevinmişti. Yoğun tempoya, çalışmalara, okula bir hafta ara vermek zihinsel olarak ciddi bir rahatlama sağlıyor. Umarım bu uygulama yaygınlaşır.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir