Merhaba,

Bu yazıda sizle eğitimimizin detaylarını paylaşıyoruz. Başlamadan önce; bize yorumlarıyla, fikirleriyle ve tecrübeleriyle destek sağlayan Yıldız Teknik Üniversitesi; Bilgisayar ve Öğretim Teknoloji Eğitimi bölümünden Prof. Dr. Feza Orhan ve Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi bölümünden Prof. Dr. Hasan Ünal hocalarımıza teşekkürlerimizi sunarız.  

Biz bu eğitimi, Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında projemiz olmasını istediğimiz için gerçekleştirdik. Birçok arkadaşımız ders kapsamında çeşitli kuruluşlarda çalışarak ders gerekliliklerini yerine getirmeyi uygun gördü biz de fakültemizdeki arkadaşlarımız için kapsamlı bir eğitim hazırlayarak onlara katkıda bulunmak istedik.

Bu işi bir proje olarak gerçekleştirdiğimiz için lisans düzeyinde eğitim görürken bu işlerin nasıl gerçekleştirildiğini öğrenme ve kendimizi geliştirme fırsatı yakaladık. Lisans eğitimine devam eden tüm arkadaşlarımızın ve tabii ki özellikle öğretmen adayları arkadaşlarımızın bu tür projelere destek vermelerini şiddetle tavsiye ederiz. 

Eğitmenler:

Ali Can Saglam – YTÜ BÖTE/İMO
Elif Şerefhanoğlu – YTÜ BÖTE
Melike K. Yıldırım – YTÜ BÖTE
Merve Ayşe Arıcı – YTÜ BÖTE/İMO

Proje Adı: Teknolojik Öğrenme Ortamı İçin Yeni Uygulamalar

Projenin Konusu: 

Eğitim fakültesi öğrencilerine yeni nesil öğrenciler için öğretmen olmaya hazırlanan öğrencilere, gelişen teknolojiyle şekillenmiş dijital çağa uyum sağlama konusunda yardımcı olmak.

Projenin Amacı:

Ülkemiz eğitim sisteminde, 2006 yılından beri resmen yapılandırmacı anlayış uygulanmakta olsa da pratikte davranışçı ekol kendini göstermektedir. Çünkü yapılan reformlar ülke genelinde temelli bir değişim sağlayamamıştır. Bu durum 2019 yılında eğitim fakültelerinde de tam anlamıyla yapılandırmacı ekolün uygulanmamasına sebep olmuştur. 

Günden güne hızla gelişen teknoloji ve üretilen yeni cihazlarla birlikte büyüyen öğrenciler ile geleneksel anlayışta yetişen öğretmenler arasında kuşak farkı oluşmaktadır. Dijital çağı yakalayamayan öğretmenler, derslerinde ve hayatlarında öğrenciler ve çocuklarıyla iletişim kurmakta genellikle güçlük çekmektedirler. Yaşanan iletişim sorunları, öğretmenleri davranışçı olmaya itmekte ve eğitim fakültesinde öğrendiklerini uygulamaktan uzaklaştırmaktadır.

Bu projede öğretmen adaylarına derslerinde kullanabilecekleri teknolojileri, oyunlaştırma ögelerini ve çeşitli teknolojik araçları tanıtarak, onların dijital çağı yakalamasını ve gelen yeni neslin ihtiyaçlarını daha iyi analiz ederek derslerini onlara göre planlayabilmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

Proje Yöntemi:

 • Eğitmenler: Y.T.Ü. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi 3. Sınıf Öğrencileri:

Ali Can Saglam – Elif Şerefhanoğlu – Melike Kübra Yıldırım – Merve Ayşe Arıcı  

 • Tarih: Her Grup 1 Gün

Grup 1: 20.04.2019 – Grup 2: 21.04.2019 – Grup 3: 27.04.2019

  • Saat: 10.00 – 16.30 
  • Öğrenci Sayısı: 15-20’şer kişilik grup
 • Konum: Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknoloji Eğitimi Bölümü Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilgisayar Laboratuvarı
 • Strateji: Sunuş Yoluyla Öğretim Stratejisi
 • Yöntem:Tümevarım, Tümdengelim, Sözlü Anlatım, Tartışma, Deneysel
 • Teknik: Soru-Cevap, Problem Çözme, Gösterip Yaptırma, Beyin Fırtınası

Proje Kapsamında Verilen Eğitimler:

 • Eğitimde Bilişim Teknolojileri Entegrasyonunun Önemi
 • Eğitim için Google Araçları (Google Drive, Google Classroom vb.)
 • Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları(Ar Bilim Kartları, HP Reveal vb.)
 • Sanal Sınıf ve Ters-Yüz Sınıf Uygulamaları(Google Classroom, Edmodo vb. )
 • Oyunlaştırma ve Araçları(Draw Your Game, Kahoot vb.)
 • Scratch 3
 • Arloon Geometry
 • Draw.Io
 • Padlet
 • Voki
 • Edpuzzle
 • StoryBoardThat
 • SmartDraw
 • Periyodik Tablo
 • Kazanım Cepte
 • Çeşitli Öneriler ve Öğretmen 2.0 – Burcu Aybat kitabının hediyesi

Fakültemizdeki tüm öğretmenlik bölümlerine hitap eden bir çalışma olmasını istedik her bölüme hitap eden bir içerikle dolu dolu bir eğitim planladık.

İçeriklerin Hazırlanması:

Proje kapsamında verilecek eğitimde işlenecek birçok konu 15 Şubat – 15 Nisan 2019 tarihleri arasında eğitmenler tarafından ortak olarak danışman akademisyenlerin denetiminde hazırlandı.

İçerik belirlenirken her bölümün ihtiyaçları gözetilerek ilgili bölümde kullanılması bilimsel olarak uygun olan araçlar seçildi. 

Tanıtım Çalışmaları:

Tanıtım çalışmaları kapsamında afiş çalışması yaparak hem mobil iletişim kanallarından hem de baskı yaparak fakültemizin çeşitli yerlerine astık. 

Katılımcıların Kayıt ve Eleme İşlemleri:

Vereceğimiz eğitim içeriği gereğince okullarda uygulamaya yönelik olduğu için önceliğimiz 3. 4. sınıflar ve geçen yıl mezun olan öğrenciler idi fakat kontenjan ve kurallar kapsamında 1. ve 2. sınıftaki arkadaşlarımıza da imkan tanıdık.

Kayıt işlemlerimizi ileride de kullanabileceğimizi düşünerek açtığımız websitemiz (https://teknortam.com) üzerinden aldık. Altyapı ve gerekli tanıtım materyallerini tam olarak hazırladığımız 04.04.2019 Perşembe günü kayıtları toplamaya başladık. Google Formlar üzerinde oluşturduğumuz kayıt formunu dolduran katılımcıların ön kaydı otomatik olarak yapılmış oldu. 

Kontenjanımız grup başına 15-20 kişiydi fakat ilk günden gelen yoğun talep sebebiyle kontenjanımız çok kısa bir sürede doldu. Bu nedenle son son tarih olan 15.04.2019 Pazartesi gününü beklemeden kayıtları kapatmak durumunda kaldık. Toplamda 113 başvurumuz vardı. Öncelikle bunların içerisinde yanlış bilgi verenler, gelmekten vazgeçenler, e posta ve mesajlarımıza cevap vermeyenler elendi. Akabinde grup başına kalan  25-30 kişi, mezundan birinci sınıfa doğru sıralandı ve ilk 20 kişi eğitime asil olarak kayıt edildi. Sonraki kayıtlar yedek oldu. Eğitim gününe kadar haber veren ve kaydını sildirenlerin yerine yedek listeden asil listeye kaydırmalar yapıldı. Haber vermeden gelmeyenler için ne yazık ki bir şey yapamadık.

Sponsorluk:

Projemiz sonucunda Burcu Aybat’ ın öğretmenlere tavsiyelerini kaleme aldığı Öğretmen 2.0 kitabını Abaküs Kitap sponsorluğunda tüm katılımcılarımıza hediye ettik.

Katılımcılara Uygulanan Anketler:

Projemize katılım gösteren herkese başlamadan önce bir ön bilgi testi ve proje sonunda memnuniyet anketi uyguladık. Bu sayede eğitim içeriğindeki araçları ne seviyede bildiklerini, bir uygulama yapıp yapmadıklarını ve içerik üretip üretmediklerini öğrenmiş olduk. Ayrıca eğitim sonunda uyguladığımız memnuniyet anketi ile birlikte katılımcıların, hem eğitim içeriği, hem ortam hem de eğitmenlerin yeterlikleri hakkındaki fikirlerini görme şansı yakaladık.

Yaptığımız ön bilgi testinde sosyal medyada popüler olan ve/veya büyük şirkete ait olduğu için bir şekilde karşılarına çıkabilecek araçlar hakkında bilgi sahibi olduklarını; alana özel ve nispeten popüler olmayan araçlar hakkında yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olmadıklarını gördük. 

Eğitim sonunda uyguladığımız memnuniyet anketi ile birlikte katılımcılarımızın +%90’ının eğitimden memnun ayrıldığını ve eğitimin onlara katkıda bulunduğunu tespit ettik.  Ayrıca sözlü ve yazılı olarak birçok dönüt aldık. Yine bu dönütlerin de olumlu ve yapıcı nitelikte olması bizleri oldukça memnun etti. 

Katılımcılarımızdan gelen en çok ve önemli geribildirim, bu tür etkinliklerin gerekli olduğu ve BÖTE bölümünün daha fazla proje geliştirmesini bekledikleri oldu.  

Sonuç:

Gelişen teknoloji, değişen öğrenci yapısı ve dünyada yaşanan gelişmeler neticesinde eğitimde teknoloji kullanımı ve entegrasyonunun gerektiği noktalarda önemli olduğu aşikardır. BÖTE bölümü öğrencileri olarak Y.T.Ü. eğitim fakültesinde öğrenim gören arkadaşlarımıza -öğretmen adaylarına- yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz “Teknolojik Öğrenme Ortamı İçin Yeni Uygulamalar” eğitimimiz neticesinde öğretmen adayları, bu tür eğitimlere ihtiyaç duyduklarını ve bu gibi(eğitimde anlatılan) uygulamaların ders işleyişlerini etkili ve zevkli kılacağını düşündüklerini paylaştılar. 

Eğitim süresince yaptığımız uygulamalar ile katılımcılarımız tüm araçların kullanımını bizzat test ederek her türlü sorularını bizlere yöneltme şansı yakaladılar ve hem araçlarla ilgili hem de genel olarak güzel sohbetler yaparak birbirimize katkıda bulunduk.   

Eğitime katılan tüm katılımcılarımıza kitap hediyemizin yanında dijital olarak “Katılım Sertifikası” vererek eğitim faaliyetlerimize ve projemize son verdik.

Ek – Günlük Çizelge

 

Günler Saatler İçerik Eğitmenler Açıklama
Bölümler: İlköğretim Matematik Öğretmenliği | Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölüme Uygun Örnek ve Araçlar
20.04.2019 10.00 – 11.15 Öğrenme/Öğretme Sürecinde Teknoloji Entegrasyonunun Önemi Ali Can Bilişim teknolojilerini kullanmanın önemi ve avantajları hakkında bilgilendirme
11.15 – 11.30 Ara
11.30 – 12.45 Scratch 3 ile Programlama, AR Bilim Kartlarının Telefonla Kullanımı, Arloon Geometry (HP Reveal) Araçlarının Kullanımı Ali Can, Elif, Merve Scratch ile temel düzeyde programlama ve anismasyon, Arttırılmış gerçeklik ile telefona yüklenen uygulamalarla birlikte örneklerin canlı/hareketli hallerini görerek konu anlatımı
12.45 – 13.30 Öğle Arası
13.30 – 14.00 Periyodik Tablo Uygulaması , Smart Draw, Kazanım Cep’te Araçlarının Kullanımı Melike, Merve Periyodik Tablo uygulaması ile elementler hakkında özet ve faydalı bilginin nasıl elde edilebileceği, Smart Draw ile şablonlar ve nesneleri kullanarak kavram haritaları oluşturma, Kazanım Cep’te uygulaması gösterimi
14.00 – 14.15 Ara
14.15 – 15.30 Sanal Sınıflar ve Ters-Yüz Sınıf

(Google Classroom ve Edmodo Kullanımı)

Merve, Melike Ödev verme, yapılan ödevleri kontrol etme, tersyüz sınıf için içerik paylaşma ve sonuç raporlarını elde etme, herkese aynı anda dosya gönderme işlemleri ve çok daha fazlası için sanal sınıf kullanımı
15.30 – 15.45 Ara
15.45 – 16.15 Yazılı ve Görsel Kaynak Önerileri, Öğretmen 2.0 Kitap Hediyesi, Soru-Cevap ve Kapanış Ali Can, Melike, Elif, Merve Eğitimde zaman ve/veya imkan olmamasından ötürü değinilmemiş yararlı araçların paylaşılması, Abaküs Kitap sponsorluğunda Öğretmen 2.0 kitabının hediye edilmesi, katılımcıların genel sorularının yanıtlanması ve kapanış
Bölümler: İngilizce Öğretmenliği | Türkçe Öğretmenliği | Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölüme Uygun Örnek ve Araçlar
21.04.2019 10.00 – 11.15 Öğrenme/Öğretme Sürecinde Teknoloji Entegrasyonunun Önemi Ali Can Bilişim teknolojilerini kullanmanın önemi ve avantajları hakkında bilgilendirme
11.15 – 11.30 Ara
11.30 – 12.30 Draw.io, Padlet Araçlarının Kullanımı Merve, Elif Derslere uygun kavram haritası oluşturma uygulaması, poster hazırlama
12.30 – 13.15 Öğle Arası
13.15 – 14.05 Voki, Edpuzzle Araçlarının kullanımı Melike, Elif Voki Karakter aracı kullanımı, Voki’nin diğer araçlarından bahsetme, Edpuzzle ile ilgi bilgilendirme ve video yapma uygulaması
14.05 – 14.20 Ara
14.20 – 15.30 Sanal Sınıflar ve Ters-Yüz Sınıf

(Google Classroom ve Edmodo Kullanımı)

Merve, Melike Ödev verme, yapılan ödevleri kontrol etme, tersyüz sınıf için içerik paylaşma ve sonuç raporlarını elde etme, herkese aynı anda dosya gönderme işlemleri ve çok daha fazlası için sanal sınıf kullanımı
15.30 – 15.45 Ara
15.45 – 16.15 Yazılı ve Görsel Kaynak Önerileri, Öğretmen 2.0 Kitap Hediyesi, Soru-Cevap ve Kapanış Ali Can, Melike, Elif, Merve Eğitimde zaman ve/veya imkan olmamasından ötürü değinilmemiş yararlı araçların paylaşılması, Abaküs Kitap sponsorluğunda Öğretmen 2.0 kitabının hediye edilmesi, katılımcıların genel sorularının yanıtlanması ve kapanış
Bölümler: Sınıf Öğretmenliği | Okul Öncesi Öğretmenliği Bölüme Uygun Örnek ve Araçlar
27.04.2019 10.00 – 11.15 Öğrenme/Öğretme Sürecinde Teknoloji Entegrasyonunun Önemi Ali Can Bilişim teknolojilerini kullanmanın önemi ve avantajları hakkında bilgilendirme
11.15 – 11.30 Ara
11.30 – 12.30 AR Bilim Kartlarının Telefonla Kullanımı, HPReveal Araçlarının Kullanımı Merve, Elif Arttırılmış gerçeklik ile telefona yüklenen uygulamalarla birlikte örneklerin canlı/hareketli hallerini görerek konu anlatımı
12.30 – 13.15 Öğle Arası
13.15 – 14.05 Storyboard ve Draw Your Game Araçlarının kullanımı Ali Can, Melike Oyunlaştırma ve hikayeleştirme öğeleri ile konuları dikkat çekici ve eğlenceli hale getirme
14.05 – 14.20 Ara
14.20 – 15.30 Sanal Sınıflar ve Ters-Yüz Sınıf

(Google Classroom ve Edmodo Kullanımı)

Merve, Melike Ödev verme, yapılan ödevleri kontrol etme, tersyüz sınıf için içerik paylaşma ve sonuç raporlarını elde etme, herkese aynı anda dosya gönderme işlemleri ve çok daha fazlası için sanal sınıf kullanımı
15.30 – 15.45 Ara
15.45 – 16.15 Yazılı ve Görsel Kaynak Önerileri, Öğretmen 2.0 Kitap Hediyesi, Soru-Cevap ve Kapanış Ali Can, Melike, Elif, Merve Eğitimde zaman ve/veya imkan olmamasından ötürü değinilmemiş yararlı araçların paylaşılması, Abaküs Kitap sponsorluğunda Öğretmen 2.0 kitabının hediye edilmesi, katılımcıların genel sorularının yanıtlanması ve kapanış

 

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir