2018’de YÖK, yeni öğretim planlarını üniversitelere yolladı ve aynı ilk defa uygulanmaya başlandı. Bir önceki planda birçok öğretmenlik bölümü için fizik dersi zorunluydu. Yeni planda gerekli görülmeyen bölümlerden kaldırıldı. Ben zorunlu dersi alan son kişilerdenim.

Ben anadolu lisesi çıkışlı olduğum için fizik matematik gibi derslerde pek zorlanmadım ama fiziği sevmeyen ve hatta lisede bu dersi görmeyen birçok arkadaşım için bu dersin zorluğunu az çok tahmin edebiliyorum. 🙂

Bu yazıda sizlere, fizik dersini daha kolay, anlaşılır ve zevkli kılabilecek birkaç örnek vermek istiyorum.

Efenim az da olsa İngilizce bilginiz varsa bu dersi kendi hocanızdan dinlemek ya da anlamak zorunda değilsiniz. Benim bu noktada hocaları kötülemek gibi bir amacım olduğunu düşünmeyiniz. 100 kişilik amfide bu derslerin ne derece verimli işlenilebildiği malumdur.Ben kendi kullandığım birkaç kaynağı sizlerle paylaşmak istedim. Bu kaynakların bu dersi izleyerek ücretsiz bir şekilde bu konuları okuldakinden daha zevkli bir şekilde öğrenebileceğinizi düşünüyorum. 

1-MIT Fizik Dersleri 

Bu meşhur videoyu sosyal medyada birçoğunuz görmüştür. O video 1999 yılında MIT’de çekildi. O dersi anlayan hoca Walter Lewin (Walter White değil) idi. O hoca dersi anlatırken fiziği gerçek hayatta nasıl kullanabileceğimizi söylüyor ve formüllerin çıkış noktalarından bahsederek hiçbir formülün bir anda ortaya çıkmadığını gösteriyordu. Açıkçası bana fiziğin bambaşka bir yüzü olduğunu gösteren hoca oldu kendisi. 20 yıl sonra, çok düşük çözünürlükte olsa bile o videoları izleyerek üniversite Fizik 101 ve 201 derslerini geçebilirsiniz. 

Ek olarak belirtmekte yarar var. MIT birçok dersi çevrimiçi olarak yayınladı. Sertifika programları başlattı. Yani MIT dersi almak için ABD’ye gitmek zorunda değiliz. Eğer kendimizi geliştirmek istersek kaynak bol.

2- Edx Dersleri

Bir diğer çevrimiçi eğitim platformu olan Edx, bizlere birçok kategoride ders sunuyor. Ben yine sınav dönemimde bu videoları izleyerek fizik bilgilerimi pekiştirdim. Fiziğin yanında matematik, programlama gibi birçok alanda ders mevcut. Ücretli/Ücretsiz olarak bulabileceğiniz dersler ile evinizde otururken kendinizi geliştirebilirsiniz. 

 

3- Fizik Doktor Bu Ne? Kanalı Fizik Dersleri

Bu kanalda Türkiye’de birçok hocanın yapmadığı şekilde fizik dersi, basit ve anlaşılır örnekler vererek anlatılıyor ve soru çözerken formüller açıklanarak kullanılıyor. Hocamızın bizlere hitabı ve fiziği sevmesiyle birlikte dersler daha anlaşılır ve zevkli hale geliyor. Birçok arkadaşım bu kanalı onlara attığım gibi dersi daha iyi anladı ve notunu yükseltti. 🙂

Benden şimdilik bu kadar. Aslında internete baktığımızda kaynağın haddi hesabı yok. Eğer bunlar size yeterli gelmezse siz de minik bir araştırma ile size hitab eden kanallar/siteler bulabilirsiniz. 2019 yılı itibariyle interneti mantıklı ve yararlı amaçlarımız için kullanmayı öğrenmeliyiz. 

Sorularınız ve görüşleriniz olursa bu konuya yorum olarak, sosyal medyayı veya iletişim formumuzu kullanarak bize ulaşabilirsiniz. 

Kalın Sağlıcakla. 

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir