Bu yazıda YÖK’ün sitesindeki birçok linkin bozuk olması ve bazı işlemlerin e-devlet’ten yapılamaması nedeniyle kalp krizi geçirmenizi önlemek için tanıma ve denklik işlemlerinden bahsedeceğim.

YÖK

Türkiye’de yüksek öğretim kurumları için tüm kurallar Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenir. Üniversitede kaç kredi alınacak, hangi bölüm hangi dersi okutacak, kontenjanlar burslar nasıl belirlenecek her şey bu kuruluşa bağlıdır. Haliyle buradan onay almadan yurt dışında öğrenim görmek ve/veya onu Türkiye’deki bir üniversiteye denk saydırmak mümkün değildir. Eğer yurt dışında eğitim almak ve sonrasında Türkiye’ye dönüp diplomanızı kullanmak istiyorsanız YÖK’ten tanıma belgesi almanız lazım. Öğrenimi tamamlayıp diplomayı alınca da denklik almanız lazım. Bu iki işlem basitçe böyle özetlenebilir.

Yurt Dışı Diploma (Mezuniyet) için Denklik Başvuru Nasıl Yapılır?🥸

Diyelim ki bir üniversiteyi (lisans veya yüksek lisans fark etmiyor) bitirdiniz ve bu diplomanızı Türkiye’de saydırmak istiyorsunuz. Bu işlemi e-devlet üzerinden başlatabilirsiniz. Türk vatandaşı olmanız veya olmamanız sorun değil ama başvuru bölümleri farklı olabiliyor. Ona dikkat etmek gerekir.

Üstümden sorumluluğu atmak için linki veriyorum fakat link bozuksa YÖK bozmuştur. 🙁 https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu Bu adresten başvuru kısmına geçebilirsiniz. Edevlet kapısında YÖK Denklik Başvuru şeklinde bir arama yaparsanız güncel sayfa çıkacaktır. 

Yurt DışıNA GİDECEKSİNİZ. PEKİ GİDECEĞİNİZ ÜNİVERSİTEYİ YÖK KABUL EDECEK Mİ?🤔

Bir önceki başlıktan biraz daha farklı olan bu süreci normalde YÖK’ün sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz. Web tarayıcınızdan https://okultanima.yok.gov.tr/ adresine giderek Edevlet ile giriş yapmanız ve ülke-üniversite bilgisi girmeniz yeterlidir. Girdiğiniz üniversitenin tanınıp tanınmadığını görebileceksiniz. Fakat Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkeler için bu işlem website üzerinden yapılmıyor. Bu yüzden bizim geleneksel (!) yöntemlerle bu bilgiyi almamız gerekiyor. Biraz nostajiye ne dersiniz?

Bu işlem için aceleniz varsa bir dakika bile kaybetmeyin çünkü mektubun Balıkesir’den Ankara’ya gitmesi 1 hafta sürdü!

Eğer bu site size yardımcı olmadıysa dilekçe yazacaksınız. Hangi dilekçeyi nasıl yazacağım diye bakarsanız hiçbir bilgi bulamayacaksınız. Merak etmeyin ben buldum ve sizinle paylaşıyorum. 🙂

-> YÖK’ün tanıma ve denklik sayfasını iyice bir inceleyin çünkü ücretler, belgeler ve linkler değişebilir. https://denklik.yok.gov.tr/

-> Okul tanınıyor mu diye sormak için dolduracağınız dilekçeyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Link bozulursa denklik sayfasında bulunan kutucukların sağ altında küçük puntoyla yazılmış linkte tıklayarak ulaşabilirsiniz. Dosyanın adı “Yükseköğretim Kurumları Tanıma Dilekçe Örneği”dir.

-> Bu tanıma işini YÖK’e sormak ücretli bir işlem bu yüzden sormadan önce parayı yollayıp dekontu da dilekçeye iliştirmeniz gerekiyor. Ödeyeceğiniz ücretin açıklaması şu: “Yükseköğretim Kurumları Tanıma talepleri için (Yükseköğretim Kurumlarının tanınıp tanınmadığına dair belge) 50 TL,”. Bu tarife Haziran 2023 için geçerli ama siz yine de şu linke bakıp güncel tarifeyi öğrenin. https://denklik.yok.gov.tr/basvuru-genel-bilgiler

-> İyi de nereye yollayacağız dediğinizi duyar gibiyim. YÖK hesabına yollayacaksınız tabii ki. Hesap bilgileri denklik sayfasında var. Ana sayfadaki kutucuklardan en sağ alttaki. EFT gönderirken isim soyisim ve işlem adını da bilgi kısmına eklemeyi unutmayın.

-> Yeterli mi? Değil! Bir de rıza beyanı istiyorlar çünkü bilgilerimizi işleyecekmiş. Şu linkte https://denklik.yok.gov.tr/Documents/riza-beyani.pdf tıklayıp rıza metnini indirip doldurup dilekçeye eklemeniz gerekir. Eğer önceki link çalışmazsa rıza beyanı ve denklik dilekçesini buraya tıklayıp siteyi karıştırarak bulabilirsiniz.

DİKKAT: Ücret yatırılırken açıklama kısmında ücretin hangi talep için yatırıldığına dair ibaresinin yer alması gerekmektedir. Bu tür uyumsuzluklardan kaynaklanan durumlarda sorumluluk, ücreti yatırana aittir.

YÖK Denklik Banka Hesabı
Ziraat Bankası
Hesap Numarası: 5386419-5057
IBAN: TR4500 0100 1745 0538 6419 5057

——————-

Konuyla ilgili sorularınız varsa bana sosyal medyadan ulaşabilirsiniz. En hızlı ve kolay yöntem artık sosyal medyadır. Instagram & Twitter

——————

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir