Merhaba, bu yazıda ve aşağıdaki videoda 2022 yılında yürürlüğe giren Sosyal İçerik Üretiliği ve Mobil Uygulama Reklamları üzerinden gelir elde edenlerin gelir vergisi istisnasından nasıl yararlanacağını anlatıyorum. Bu yeni yasa ile birlikte şirket kurma işleriyle uğraşmadan hızlıca vergi mükellefi olarak kazancımızı resmiyete kavuşturabiliriz. Buraya kadar her şey güzel duruyor fakat kazın ayağı pek öyle değil.

BAĞ MI KUR?

Hemşerim ne bağı, kimle kuruyoruz? Altı üstü iki video yayınlayıp 3-5 lira kazanç elde edeceğiz. Zaten onun da %15’ine çökerim diyorsunuz hadi ona da tamam, kaldı 3-4 lira. Eee? Dur 1500-2000 lira arası Bağkur primi çıkaralım. E niye? Gelir elde ediyorsan mükellefsin kardeşim, ödeyeceksin Bağkur’u. Evet, şimdilik bu yasanın en kötü tarafı, istista istediğiniz an SGK tarafından başlatılan 4B bağkur kaydı. Herkes e-devlet üzerinden 4B tesciline bakabilir. Bu tescil yapıldığı anda bağkur borcunuz sisteme işlenir ve ödenmezse faizlenerek artar.

Şimdilik Bekleyin

Çünkü ne olacağını bilmiyoruz. Gelen tepkilerle birlikte yasanın güncellenerek Bağkur istisnası ekleceğini düşünüyorum fakat ne avukatım ne de siyasi. Bu beklenti hiçbir zaman gerçekleşmeyebilir. Bilemeyiz.

Yasa ile Gelen İstisnadan Nasıl Yararlanılır?

Üstteki uyarıyı okuyarak ben yine de bu işe gireceğim, kazanıyrum, öderim diyen varsa alttaki videoyu izleyebilir. 🙂

Sorularınız için yorum bölümünü ve sosyal medya hesaplarımı kullanabilirsiniz.

İyi seyirler, sevgiler.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir